Wideodomofony – wybór urządzeń oraz instalacja systemu

Wideodomofony są jednymi z podstawowych systemów zabezpieczeń w domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych, firmach oraz korporacjach. Pozwalają swobodnie kontrolować rygiel w furtce, a także umożliwiają zdalne otwieranie bramy wjazdowej. Dzięki wbudowanej kamerze możemy również prowadzić dokładną obserwację na podwórku, zarówno w dzień, jak i w nocy. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wyboru urządzeń, aby nasz system był jak najbardziej wydajny oraz skuteczny? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w tym artykule.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzeń oraz instalacji systemu wideodomofonowego?

System wideodomofonowy składa się standardowo z panelu zewnętrznego z wbudowaną kamerą, panelu wewnętrznego w postaci wideomonitora, elektrozaczepu do kontroli furtki, przewodów zasilających oraz transmitujących obraz, funkcjonalnie z dodatkowych kamer CCTV lub siłownika elektrycznego do bramy wjazdowej. Za nim jednak przejdziemy do ostatecznego wyboru sprzętów warto zaplanować całą instalację, w której należy wziąć pod uwagę:

  • Ilość niezbędnego okablowania do transmisji sygnału oraz zasilania urządzeń
  • Sposób ułożenia okablowania wraz z określeniem dokładnej odległości pomiędzy wideomonitorem a panelem zewnętrznym
  • Możliwość integracji systemów, np. wykorzystanie dodatkowych kamer CCTV wymaga dodatkowych przewodów oraz wejść audio/video w wideomonitorze
  • Sposób transmisji sygnału (przewodowy lub bezprzewodowy)
  • Wykorzystanie urządzeń IP (systemy sieciowe) lub urządzeń analogowych (wykorzystują standardowy przewód telekomunikacyjny YTKSY
  • Rodzaje okablowania (w przypadku instalacji zewnętrznej należy wykorzystać kabel wielożyłowy z dodatkowym ekranem oraz osłoną z tworzywa poliuretanowego)

Wykonanie projektu instalacji pozwoli dokładnie określić potrzebne materiały, oraz co najważniejsze ilość niezbędnego okablowania. Prawidłowa praca urządzeń jest w dużej mierze zależna właśnie od przewodów. Ich zły dobór lub niewłaściwe ułożenie pod ziemią i przeprowadzenie do wnętrza budynku może przyczynić się do występowania zakłóceń sygnału i zmniejszenia skuteczności całej instalacji.

 

Schemat podłączenia wideodomofonu

W przypadku doboru urządzeń do systemu powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na parametry kamery wbudowanej w panelu zewnętrznym. Najważniejszy jest jej kąt widzenia, który określa jaki zakres danego obszaru będzie podlegał obserwacji. W tej chwili z powodzeniem stosuje się kamery z kątem widzenia w zakresie 65˚-75˚, często spotykane są również kamery szerokokątne o kącie widzenie przekraczającym 90˚. Bardzo ważnym elementem jest również jasność kamery, która wyrażana jest na podstawie apertury obiektywu (F jako wartość przysłony). Im niższa wartość przysłony tym mniej światłą jest potrzebne do prowadzenia obserwacji. Częstym problemem wśród użytkowników jest rejestracja mało wyraźnego obrazu w nocy pomimo funkcji dzień/noc. W takim wypadku możemy zastanowić się nad wykorzystaniem dodatkowego oświetlacza, aby uzyskać klarowny i jasny obraz.

Przykładowy kąt widzenia kamery w panelu zewnętrznym

Dodatkowe funkcje

XXI wiek wniósł do świata techniki wiele praktycznych i innowacyjnych rozwiązań, które z powodzeniem wykorzystywane są w wielu dziedzinach security. Nowoczesne systemy wideodomofonowe już od jakiegoś czasu przestają być urządzeniami służącymi tylko i wyłącznie do zdalnego otwierania furtki. Obecnie dzięki dodatkowym funkcjom mogą służyć jako panele do zarządzania automatyką budynkową, prowadzenia rozmów interkomowych, a także sterowania innymi systemami zabezpieczeń. Jednym z ciekawszych udogodnień jest możliwość zdalnego sterowania systemem z poziomu telefonu komórkowego lub tabletu. W ten sposób wszelkie przychodzące rozmowy mogą być odbierane zarówno poprzez wideomonitor oraz smartfon, co znacznie wpływa na komfort użytkowania.

Możliwość odbierania rozmów poprzez urządzenia mobilne