Ile kosztuje montaż monitoringu

Jesteś zainteresowany instalacją systemu monitoringowego w swoim domu lub biurze? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad, które pozwolą ci dopasować odpowiednie urządzenia oraz określić koszty montażu.

Określenie potrzeb oraz dobór odpowiednich urządzeń

W pierwszej kolejności powinniśmy dostosować dobór urządzeń wizyjnych do środowiska pracy, wielkości domu lub biura oraz własnych preferencji. Sprawnie działający system monitoringowy powinien zostać prawidłowo zaplanowany, chodzi tu przede wszystkim o rozmieszczenie urządzeń i instalację okablowania. W przypadku systemów sieciowych IP powinniśmy pamiętać również o kondycji naszej struktury komputerowej lub pomyśleć o jej rozbudowie. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak przepustowość, nadmiarowość, pamięć masowa oraz skalowalność systemu. W tym celu powinniśmy skorzystać z usług specjalistów, którzy określą użyteczność urządzeń sieciowych do naszych możliwości.

Instalacja monitoringu

W dzisiejszych czasach rynek monitoringu wizyjnego został zdominowany przez systemy sieciowe IP, wykorzystujące łącza Ethernetowe. Jeżeli posiadamy sieć internetową w naszym domu lub biurze i zdecydowaliśmy się na monitoring IP, nie musimy już inwestować w uciążliwą i kosztowną instalację kablową, która stosowana jest do systemów analogowych. Większość systemów sieciowych pracuje w tej chwili w standardzie PoE, co umożliwia bezpośrednie zasilanie urządzeń poprzez sieć Ethernet oraz transmisję sygnału do rejestratorów. Dobór rejestratora, switcha oraz monitora powinniśmy dostosować do ilości kamer jaką chcemy zainstalować w naszym domu lub biurze. Koszt sprzętu będzie oczywiście zależny od jego jakości i funkcji jakie posiada.

Koszt monitoringu

Ceny urządzeń systemów monitoringowych są bardzo zróżnicowane. Jeśli chodzi o systemy sieciowe koszt zestawu kamer do domu (4 kamery, rejestrator, switch, niezbędne złącza) waha się w przedziale od 1500 zł do 12000 zł. W przypadku instalacji w większych budynkach lub biurach system może być rozbudowany i obejmować 8 lub więcej kamer. Montaż i instalacja systemu monitoringowego to koszt w granicach 1000-3000 zł w zależności od jego wielkości. Oczywiście musimy pamiętać również o przyszłej konserwacji naszego systemu wizyjnego, kosztach tworzenia kopii nagrań na dyski twarde lub konfiguracji sieci komputerowej. Koszty serwisowe w takim wypadku nie powinny przekroczyć 500 zł.