Co to jest telewizja przemysłowa?

Telewizja przemysłowa (Closed Circuit TeleVision) nazywana też systemem telewizji dozorowej. Stosowana jest do rejestracji różnych zdarzeń mogących zagrozić bezpieczeństwu ludzi. Telewizja przemysłowa wykorzystywana jest powszechnie do kontroli i organizacji ruchu drogowego, ochrony dużych budynków publicznych (szpitale, szkoły, placówki państwowe i administracyjne, banki, galerie handlowe, sklepy). Ze względu na rozwój technologii i dużą konkurencyjność na rynku, systemy CCTV stają się coraz bardziej popularne wśród klientów indywidualnych. Telewizja przemysłowa powstała z myślą ochrony i bezpieczeństwa ludzi, chociaż znacznie częściej słyszy się o jej nadużyciach i wykorzystanie m.in. do inwigilacji oraz szpiegowania.

Wykorzystanie

Systemy telewizji przemysłowej np. http://www.ctr.pl/produkty/wszystkie-telewizja-przemyslowa/index.html pozwalają na efektywne prowadzenie obserwacji w strefie objętej dozorem. W swojej początkowej fazie rozwoju, systemy CCTV miały służyć, jako narzędzie ułatwiające prace służbom patrolującym miasta (policja) w celu ograniczenia przestępczości. Z czasem znalazły zastosowanie w ochronie budynków użytkowych oraz kontroli ruchu drogowego na ulicach Nowego Yorku lub Londynu. Systemy monitoringowe przyczyniły się w dużym stopniu do zminimalizowania przestępczości, chociaż na konkretne wyniki należało czekać na przełomie lat 80 i 90. Pod koniec XX wieku telewizja przemysłowa była już powszechna, ale wysokie ceny sprzętów sprawiały, że tylko nieliczni mogli wykorzystać ją do ochrony domów jednorodzinnych lub mieszkań. Dzisiejszy rozwój technologii sprawił, że systemy monitoringowe stały się dostępne również dla zwykłych ludzi, którzy mogą zabezpieczyć się na wypadek włamania lub wtargnięcia intruza.

Technologia

Systemy monitoringowe ewoluują z duchem czasu, przez co stają się jeszcze bardziej skuteczne i efektywne. W tej chwili rejestrowanie i zapisywanie zdarzeń nie jest już wyzwaniem, a uzyskanie wysokiej jakości kolorowego obrazu Full HD stało się czystą formalnością. Stosowane niegdyś systemy analogowe zastępowane są przez systemy sieciowe, które posiadają o wiele więcej funkcji analitycznych i pozwalają rejestrować obraz w dużo wyższej jakości. Wykorzystanie sieci internet umożliwia na prowadzenie zdalnego podglądu kamer w dowolnym miejscu za pomocą aplikacji lub dedykowanego oprogramowania oraz tworzenie rozbudowanych systemów alarmowych integrujących pracę ponad 3000 kamer (duże miasta). Najnowsze technologie pozwalają również na analizowanie zachowania ludzi, identyfikację tablic rejestracyjnych pojazdów, czy prowadzenie obserwacji w zupełnych ciemnościach. Być może z czasem systemy CCTV będą dorównywać technologicznie tym zaprezentowanym w wizjonerskim filmie Raport Mniejszości, Stevena Spielberga.