Co to jest kontrola dostępu?

Access control (AC), w języku polskim nazywany kontrolą dostępu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrola_dost%C4%99pu), jest systemem zabezpieczeń uniemożliwiającym przedostanie się do budynków, pomieszczeń lub usług osób niepowołanych. Systemy kontroli dostępu są powszechnie stosowane w naszym otoczeniu, od bramek w metrze, po zamki szyfrowe znajdujące się na drzwiach do serwerowni w biurze, w którym pracujemy.

Funkcjonalność oraz prostota sprawiają, że coraz częściej sięgamy po takie zabezpieczenia w celu ochrony naszych danych na komputerze lub smartfonie (odblokowywanie za pomocą linii papilarnych). Ze względu na stopień zabezpieczeń możemy wyróżnić trzy grupy systemów kontroli dostępu:

  1. Systemy o niskim poziomie zabezpieczeń, wykorzystujące ciągi numeryczne lub alfanumeryczne (PIN).
  2. Systemy o średnim poziomie zabezpieczeń, wykorzystujące karty zbliżeniowe, magnetyczne lub chipowe, które stanowią swojego rodzaju klucz, umożliwiający posiadaczowi przedostanie się do chronionej strefy.
  3. Systemy o wysokim poziomie zabezpieczeń, wykorzystujące biometrię ludzi. Są to przede wszystkim czytniki odcisków palców, tęczówki lub siatkówki oka.

Wykorzystanie

Systemy kontroli dostępu wykorzystywane są w tej chwili praktycznie wszędzie. Możemy spotkać je w biurze, w którym pracujemy, w metrze lub w bibliotece, na lotnisku, a nawet w naszym telefonie. Zastosowanie i możliwości systemów kontroli dostępu są bardzo szeroki, ale cel jest zawsze ten sam-ochrona mienia i bezpieczeństwa publicznego lub prywatnego. Dzięki ich zastosowaniu możemy w łatwy i prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i rodziny oraz chronić nasz cenny dobytek przed kradzieżą. Systemy kontroli dostępu pozwalają również rejestrować i archiwizować zdarzenia, które nie zawsze zostaną wykryte przez ludzkie zmysły. Instalacja systemów kontroli dostępu zwiększy nasze bezpieczeństwo, dyscyplinę pracowników oraz pozwoli zredukować koszty związane z zatrudnieniem pracowników ochrony fizycznej.